italy-1761711_960_720

Dachówki ceramiczne

Posted on Posted in Bizness

Dachówki ceramicze, cementowe czy blacha? Najpopularniejsze pokrycia dachowe 2016

Jaki rodzaj pokrycia dachowego najchętniej wybierają Polacy? Których producentów materiały na dach są najczęściej kupowane? Na te m.in. pytania odpowiadali respondenci firmy badawczej PMR, przygotowującej raport „Rynek pokryć dachowych w Polsce 2016 – Prognozy rozwoju na lata 2016-2021″. Prezentujemy wyniki. 

Firma PMR przeprowadziła badanie na wybranych losowo przedsiębiorstwach o profilu dekarskim, zajmujących się budową, wykończeniem oraz renowacją dachów płaskich i stromych.

Blacha nr 1 na dachach spadzistych

W 2016 r. największy udział pod względem metrażu wykonywanych prac dotyczących dachów spadzistych miały pokrycia dachowe z blachy (44%), co oznacza wzrost udziału rynkowego na przestrzeni minionych dwóch lat. Na drugim miejscu uplasowała się dachówka ceramiczna (39%). Wzrost udziału pokryć dachowyh z blachy odbył się głównie kosztem pokryć cementowych oraz bitumicznych. Każda z tych grup notuje obecnie udział w rynku na poziomie 7-8%.

scan0008

Podział wykonywanych prac na dachach spadzistych ze względu na typ materiału (%), IV kwartał, 2016

Fot.: PMR


Co ciekawe, wśród inwestorów instytucjonalnych najczęściej stosowane są materiały ceramiczne, natomiast inwestorzy indywidualni najchętniej wybierają pokrycia dachowe z blachy.

Według badanych firm, wśród pokryć ceramicznych dominują produkty marki Röben. W przypadku pokryć cementowych najczęściej wybierane są produkty marki Braas, natomiast wśród pokryć metalowych – Ruukki.

W porównaniu z badaniem z 2014 roku, wśród firm dekarskich o 10 punktów procentowych zwiększył się odsetek zamówień kompleksowych, począwszy od nabycia przez firmę materiałów, po ich montaż u klienta. Kompleksowymi usługami nadal częściej zainteresowani są zleceniodawcy instytucjonalni.

Pokrycia bitumiczne na dachach płaskich

W przypadku dachów płaskich, wiodącym materiałem pozostają pokrycia bitumiczne (60%). Kolejne miejsce zajmują materiały metalowe oraz membranowe, które łącznie pokrywają blisko dwie trzecie dachów płaskich.

scan2

Podział prac wykonywanych na dachach płaskich ze względu na rodzaj pokrycia (%), IV kwartał, 2016

Fot.: PMR

Najczęściej wybieranymi do realizacji pokryć bitumicznych są produkty firmy Icopal. Natomiast wśród marek pokryć metalowych na dachy płaskie liderami są marki Pruszyński i Balex Metal.

Tradycyjnie już, zlecenia związane z dachami płaskimi realizowane są na dużo większych powierzchniach w porównaniu z dachami spadzistymi. Dodatkowo, średnie powierzchnie zleceń na dachach płaskich są większe w porównaniu do badania z 2014 roku, co potwierdza trend rosnącej liczby inwestycji wielkopowierzchniowych, głównie w budownictwie przemysłowo-magazynowym.

Rynek pokryć dachowych

Analitycy PMR prognozują, że wielkość rynku pokryć dachowych w najbliższych latach ustabilizuje się na poziomie ok. 65 mln m². Po dobrych dla branży latach 2014-2015, w roku 2016 rynek utrzyma się na poziomie ok. 63 mln m², notując wzrost tylko o 1%, co upatruje się głównie w gorszej sytuacji na rynku dachów płaskich, spowodowanej m.in. mniejszym wolumenem prac modernizacyjnych.

Żrodło:

http://www.muratorplus.pl/biznes/raporty-i-prognozy/dachowki-ceramicze-cementowe-czy-blacha-najpopularniejsze-pokrycia-dachowe-2016_85575.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *